PREKOVREMENI RAD, NOĆNI RAD I RAD U SMENAMA

Prema odredbama Zakona o radu, na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena u slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran (u daljem tekstu: prekovremeni rad).

  • Prekovremeni rad ne može da traje duže od osam časova nedeljno.
  • Zaposleni ne može da radi duže od 12 časova dnevno uključujući i prekovremeni rad.

Rad koji se obavlja u vremenu od 22,00 časa do 6,00 časova narednog dana smatra se radom noću (noćni rad).

Rad u smenama (smenski rad) je organizacija rada kod poslodavca prema kojoj se zaposleni na istim poslovima smenjuju prema utvrđenom rasporedu, pri čemu izmena smena može da bude kontinuirana ili sa prekidima tokom određenog perioda dana ili nedelja.

  • Zaposleni koji radi u smenama je zaposleni koji kod poslodavca kod koga je rad organizovan u smenama u toku meseca posao obavlja u različitim smenama najmanje trećinu svog radnog vremena.
  • Ako je rad organizovan u smenama koje uključuju noćni rad, poslodavac je dužan da obezbedi izmenu smena, tako da zaposleni ne radi neprekidno više od jedne radne nedelje noću.
  • Zaposleni može da radi noću duže od jedne radne nedelje, samo uz njegovu pisanu saglasnost.

Odredbama Zakona o radu utvrđeno je da zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, i to:

  • za rad na dan praznika koji je neradni dan – najmanje 110% od osnovice;
  • za rad noću, ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade – najmanje 26% od osnovice;
  • za prekovremeni rad – najmanje 26% od osnovice;

Opštim aktom i ugovorom o radu mogu da se utvrde i drugi slučajevi u kojima zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu, kao što je uvećanje zarade po osnovu rada u smenama (smenski rad više nije zakonom propisan kao obavezan osnov za isplatu uvećane zarade).

Potreban vam je pravni savet ?
još korisnih saveta
ugovor od dozivotnom izdrzavanju advokat novi sad

UGOVOR O DOŽIVOTNOM IZDRŽAVANJU

Ugovorom o doživotnom izdržavanju obavezuje se primalac izdržavanja da se posle njegove smrti na davaoca izdržavanja prenese svojina tačno određenih stvari ili kakva druga prava, a davalac izdržavanja se obavezuje da ga, kao naknadu za to, izdržava i da se brine o njemu do kraja njegovog života i da ga posle smrti sahrani.

Pročitajte više »
advokat za razvod braka novi sad

POSTUPAK ZA RAZVOD BRAKA

Porodični zakon Republike Srbije propisuje da brak prestaje smrću supružnika, poništenjem i razvodom.
U praksi najčešći slučajevi načina prestanka braka jesu sporazumni razvod braka i razvod po tužbi.
Ako je već došlo do razvoda braka, preporuka naše kancelarije zasnovana na obimnoj dugogodišnjoj praksi jeste da supružnici to učine putem sporazuma, jer u tom slučaju neće biti izloženi…

Pročitajte više »

POSTUPAK RADI PONIŠTAJA OTKAZA

U postupcima po tužbi za poništaj otkaza i naknadu štete usled nezakonitog otkaza, naša kancelarija u skladu sa odredbama Advokatske tarife i Zakona o advokaturi, klijentima nudi zastupanje bez naknade i naplatu naknade za rad advokata na teret tuženog po okončanju spora, u cilju lakšeg ostvarivanja prava naših klijenata koji su otkazom ugroženi i materijalno.

Pročitajte više »
Scroll to Top
Scroll to Top